3 najważniejsze kwestie do rozważenia przy zakupie elektrycznego sprzętu budowlanego

13 lipca, 2022| 6 minuty do przeczytania

Nacisk na „go green” nabiera tempa dla wszystkich firm, niezależnie od branży. Dla ludzi z branży budowlanej, zwiększenie trwałości maszyn jest nie tylko wymagane prawnie – jest to również dobre dla ich biznesu. Jaka jest więc najlepsza strategia dodawania tego typu maszyn do swojej floty? Zapoznaj się z naszą listą 3 najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie elektrycznych maszyn budowlanych.

1. Rodzaje sprzętu

Producenci sprzętu badają różne metody zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że firmy chcące zakupić sprzęt zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju muszą przeanalizować swoje możliwości. Elektryczny sprzęt budowlany może odnosić się do wielu różnych typów maszyn, w tym elektrycznych maszyn budowlanych z akumulatorem (często znanych jako BEV), całkowicie elektrycznych maszyn budowlanych i hybrydowych elektrycznych maszyn budowlanych.

Oto krótki przegląd typów elektrycznego sprzętu budowlanego dostępnego obecnie na rynku:

Maszyny zasilane przewodem oraz pojazdy elektryczne z akumulatorem mogą również należeć do kategorii „całkowicie lub w pełni elektryczny sprzęt budowlany.”

  • Hybrydowy elektryczny sprzęt budowlany – maszyny należące do kategorii hybrydowej wykorzystują źródło energii elektrycznej, takie jak akumulatory, kabel zasilający lub wodorowe ogniwa paliwowe, w połączeniu z olejem napędowym. Te wszechstronne hybrydy pomagają wypełnić lukę między obecną technologią elektrycznego sprzętu budowlanego a przyszłymi innowacjami, które ostatecznie zapewnią gęstość mocy zbliżoną do oleju napędowego.

Kolejne rozważania…

2. Wpływ na środowisko naturalne

Zrozumienie wpływu elektrycznego sprzętu budowlanego na środowisko naturalne również odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zrównoważonych maszyny do swojej floty.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, około 23% światowej emisji CO2 pochodzi z budownictwa, przy czym około 5,5% tej emisji pochodzi z maszyn budowlanych. Wiele miast i gmin na całym świecie przyjmuje nowe zasady dotyczące stref budowlanych, w tym wprowadzenie placów budowy o zerowej emisji. Oslo, Helsinki i Kopenhaga są liderami w Europie, a w niektórych projektach wykonawcy wyposażeni w sprzęt o zerowej lub niskiej emisji mają przewagę nad konkurencją.

Wypożyczalnie sprzętu, takie jak Boels Rental, wykorzystują te nowe rozwiązania, dodając do swoich flot elektryczny sprzęt budowlany. Zarówno cały elektryczny sprzęt budowlany, jak i hybrydowy elektryczny sprzęt budowlany, są dostępne dla użytkowników końcowych w celu ich wypróbowania.

Kolejną wielką zaletą elektrycznego sprzętu budowlanego jest zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem. Hałas, choć często pozostaje w cieniu dyskusji o zrównoważonym rozwoju, jest głównym problemem dla pracowników na placach budowy, jak również dla firm i mieszkańców znajdujących się w pobliżu. Elektryczny sprzęt budowlany o niskiej emisji hałasu może pomóc w zmniejszeniu niebezpiecznego poziomu nadmiernego hałasu, który może powodować utratę słuchu, szumy uszne, a nawet wypadki na miejscu pracy. A ponieważ na placach budowy o niskiej emisji często obowiązują przepisy dotyczące hałasu, elektryczny sprzęt budowlany jest doskonałym rozwiązaniem, który może spełnić oba wymagania.

3. Koszty

Paliwo, naprawy, koszt użytkowania. Te tematy są najważniejsze, gdy chodzi o wybór odpowiedniego typu maszyny. Jeśli chodzi o elektryczny sprzęt budowlany, ważne jest, aby zrozumieć koszty związane z tymi zasobami i ich wpływ na budżet.

Obecnie elektryczny sprzęt budowlany jest wyceniany wyżej od maszyn z silnikiem diesla, głównie ze względu na koszty związane z akumulatorami potrzebnymi do zasilania tych aktywów. Podwyżka cen uwzględnia również czas i inwestycje w projektowanie tego typu sprzętu. Niektóre badania wykazały jednak, że oszczędności wynikające z rezygnacji z oleju napędowego oraz niższe koszty utrzymania mogą zrekompensować początkowo wyższe koszty.

Dwie inne ważne kwestie to wystarczająca infrastruktura do pozyskiwania energii elektrycznej i czas ładowania. Podobnie jak w przypadku elektrycznych pojazdów osobowych, budowa i utrzymanie infrastruktury umożliwiającej poruszanie się elektrycznego sprzętu budowlanego jest ciągłym wyzwaniem, nad którym ciężko pracuje UE i jej kraje członkowskie.

Tymczasem producenci OEM, tacy jak Volvo, opracowali maszyny wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe, które można ładować za pomocą gniazdka elektrycznego o napięciu 220/240 V. Producenci rozważają także takie opcje, jak mobilne banki energii i panele słoneczne, które mogłyby zapewnić zasilanie w przypadku braku dostępu do lokalnej sieci elektrycznej. Aby pomóc w rozwiązaniu obecnych problemów z infrastrukturą, firmy zainwestowały w szybko ładujące się akumulatory, które mogą wystarczyć na cały dzień pracy. Volvo, Bobcat, JCB, Caterpillar i inni producenci OEM wypuścili ostatnio na rynek sprzęt z akumulatorami, które mogą utrzymać ładunek przez 6-8 godzin dziennie i można je naładować w ciągu 2-4 godzin.

Ostatnią rzeczą do rozważenia jest wartość rezydualna i odsprzedaż. Elektryczny sprzęt budowlany wciąż się rozwija, a liczba maszyn na rynku znacznie przewyższa liczbę konwencjonalnego sprzętu z silnikiem diesla. Ponadto znaczna większość używanego elektrycznego sprzętu budowlanego znajduje się obecnie w pierwszym cyklu życia i nie była jeszcze przedmiotem transakcji na rynku używanego sprzętu. Więcej danych o transakcjach dotyczących sprzętu elektrycznego zostanie zebranych przez Ritchie Bros. w ciągu najbliższych lat, ale niedawno opublikowaliśmy interesujący raport z kluczowymi trendami i wartościami rezydualnymi używanego sprzętu elektrycznego. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest czas pracy maszyny. W przypadku elektrycznych masyzn budowlanych nie ma przestojów. Kiedy operator przestaje pracować ze sprzętem, silnik elektryczny wyłącza się, co znacznie skraca czas pracy.

Jaki jest więc morał tej historii? Zrównoważony rozwój to przyszłość. Przepisy stają się coraz bardziej surowe, ponieważ UE przyjęła normy emisji Stage V. Obserwatorzy spekulują, że do 2029 roku większość sprzętu w budownictwie, górnictwie i rolnictwie będzie miała napęd elektryczny. Jeśli jesteś gotowy, aby dodać elektryczny sprzęt budowlany do swojej floty, masz do wyboru świetne opcje, które spełnią Twoje potrzeby, niezależnie od tego, czy są to pojazdy elektryczne z akumulatorem, czy hybrydowy elektryczny sprzęt budowlany. To ekscytujący czas dla rynku, a sprzęt elektryczny już na nim zostanie.

Powrót do góry