5 wskazówek dotyczących udziału w aukcjach sprzętu dla początkujących nabywców

12 maja, 2023| 4 minuty do przeczytania
początkujących nabywców

Aukcje mogą być doskonałym sposobem na znalezienie i zakup maszyn ciężkich. Zazwyczaj posiadają one dużą różnorodność i ilość sprzętu, a także możliwość uzyskania doskonałych ofert na maszyny potrzebne do prowadzenia działalności. Jednak robienie tego po raz pierwszy może być również zniechęcającym doświadczeniem. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci lepiej przygotować się na pierwsze doświadczenia związane z aukcjami sprzętu!

#1 Zacznij od zakupu mniejszej maszyny

Bycie na aukcji po raz pierwszy może być przytłaczające, biorąc pod uwagę wszystkie te wielkie maszyny i wysokie oferty, które na nie złożono. Jeśli to Twój pierwszy raz, rozważ rozpoczęcie od zakupu czegoś mniejszego. Jeśli uważasz, że proces jest ryzykowny, zamiast tego licytuj jeden lub dwa mniejsze urządzenia. Kupowanie na aukcji sprzętu ciężkiego zazwyczaj okazuje się być opłacalnym wyborem. Nie zaszkodzi jednak przeprowadzić kilka eksperymentów, aby sprawdzić, czy model aukcji Ci odpowiada. Oto kilka podpowiedzi jak możesz to sprawić.

#2 Współpracuj z renomowaną firmą

Ktoś mógłby pomyśleć, że zakup używanego sprzętu ciężkiego wiąże się z ryzykiem. Mimo to, aukcja może być dla Ciebie świetną okazją do uzyskania dostępu do różnorodnego sprzętu za jednym razem i możliwości oglądania nowo dodanych maszyn na sprzedaż po uczciwej cenie, co jest czynnikiem, który znacznie rekompensuje to ryzyko. Najlepiej zdecydować się na renomowany dom aukcyjny o ugruntowanej pozycji na rynku. Na przykład, przed zarejestrowaniem się na aukcji, sprawdź poniższe: 

  • Jak długo dana firma istnieje na rynku?
  • Czy słyszałeś historie udanych zakupów od znajomych z branży?
  • Czy firma oferuje wsparcie i obsługę klienta?
  • Czy istnieje możliwość wcześniejszego sprawdzenia sprzęt?

Zacznij od tych podstawowych punktów, aby zdecydować się na firmę aukcyjną, a następnie kontynuuj, patrząc na ich katalog maszyn. Zyskanie zaufania zapewni Ci lepsze doświadczenia w przypadku Twojej pierwszej aukcji. (Przy okazji, możesz sprawdzić aktualny katalog Ritchie Bros. tutaj).

#3 Zrób swoją analizę

Przed zakupem będziesz chciał się upewnić, że wybrany przez Ciebie sprzęt spełni Twoje oczekiwania. (Znajdź odpowiedź na więcej pytań tego typu tutaj). Analiza rynku może zaprowadzić Cię bardzo daleko. Wiele firm aukcyjnych, platform transakcyjnych, dealerów i innych stron internetowych publikuje szczegółowe informacje na temat sprzedawanych przez siebie maszyn.

  • Znajdź podobne maszyny: Spróbuj dowiedzieć się, czy podobne modele sprzętu sprzedawały się na aukcjach; zarówno na rynku maszyn używanych, jak i nowych. Czasami firmy aukcyjne udostępniają wyniki aukcji na swojej stronie internetowej. Na przykład, jeśli założysz konto w Ritchie Bros., możesz uzyskać dostęp do cen sprzedaży podobnych maszyn, których szukasz. Pomoże Ci to ocenić wartość sprzętu i zdecydować o przybliżonej stawce, którą możesz złożyć podczas licytacji.
  • Obejrzyj sprzęt online. Większość stron internetowych z maszynami posiada wiele zdjęć, filmów i opisów online. Maszyny sprzedawane na aukcjach Ritchie Bros. mają zazwyczaj ponad 100 zdjęć, filmów i szczegółowe informacje.
  • Zobacz maszyny osobiście: W dniach poprzedzających aukcję można odwiedzić plac aukcyjny, aby osobiście obejrzeć sprzęt. Zetknięcie się z maszyną z bliska daje pełny jej obraz. Na przykład na aukcjach Ritchie Bros. można skorzystać z pomocy jednego z ekspertów firmy lub sprowadzić mechanika z zewnątrz, który sprawdzi sprzęt przed aukcją.

#4 Ustal swój budżet

Zidentyfikowałeś maszynę, którą potrzebujesz, przeczytałeś opis, obejrzałeś zdjęcia i filmy. Może nawet sprawdziłeś sprzęt na naszym placu! Teraz określ maksymalną cenę, jaką byłbyś skłonny zapłacić za ten sprzęt. Przy ustalaniu budżetu uwzględnij opłatę transakcyjną dla kupującego, koszty transportu i inne wydatki, które mogą być konieczne, aby maszyna została wykorzystana do pracy. Aukcje mogą stać się dość ekscytujące i łatwo jest zakochać się w tej formie zakupów. Podczas licytacji staraj się trzymać swojego budżetu i bądź przygotowany na odpadnięcie z wyścigu podczas rywalizacji. Wskazówka: Jeśli potrzebujesz większej zdolności finansowej, skontaktuj się z naszym zespołem w Ritchie Bros. Financial Services.

#5 Czas licytacji

W przypadku tradycyjnych aukcji na żywo, czas składania ofert może mieć kluczowe znaczenie. Jednak dzięki internetowym aukcjom czasowym Ritchie Bros. każdy może w bardzo łatwy i wygodny sposób dołączyć i złożyć swoją ofertę. Możesz nawet złożyć swoją maksymalną ofertę z wyprzedzeniem i pozwolić systemowi na uzyskanie najlepszej oferty za Ciebie – do Twojej maksymalnej kwoty. System powiadamia Cię w trakcie licytacji i zapyta, czy chcesz licytować ponownie. Zapisz datę aukcji w swoim kalendarzu i upewnij się, że jesteś skutecznie zarejestrowany przed licytacją.

Jesteś gotowy do złożenia swojej pierwszej oferty? Zapoznaj się z kalendarzem aukcyjnym Ritchie Bros.

Potrzebujesz więcej informacji? Znajdź kompleksową listę kontrolną dotyczącą zakupu używanego sprzętu ciężkiego na aukcjach Ritchie Bros.

Powrót do góry