Kobiety w branży sprzętu ciężkiego: Cztery historie z Ritchie Bros.

7 marca, 2023| 7 minuty do przeczytania
kobiety w branży sprzętu ciężkiego

Przemysł sprzętu ciężkiego wciąż jest branżą zdominowaną przez mężczyzn. W Ritchie Bros. widzimy, że dużą część naszego sukcesu stanowią utalentowane kobiety pełniące różne funkcje, które współpracują ze sobą i osiągają wspaniałe wyniki. Jakie są niektóre z ich historii? Z okazji Dnia Kobiet 2023 rozmawialiśmy z czterema z nich.

Każdego roku Ritchie Bros. sprzedaje setki tysięcy sztuk sprzętu ciężkiego poprzez swoje kanały sprzedaży na całym świecie. Proces sprzedaży w firmie Ritchie Bros. jest wynikiem wspaniałej pracy jej pracowników. Rozpoczyna się on od Managera Terytorialnego firmy, który zawsze jest przy kliencie, aby przeprowadzić go przez cały proces.

Managerowie są często pierwszym punktem kontaktu z klientem i tam rozpoczyna się cykl transakcji. Poznają klientów i ich potrzeby, oceniają sprzęt, oferują najlepsze opcje sprzedaży i pomagają w uzgodnieniach.

Poznajcie Laurę Roberts, Managera Terytorialnego – zajmującą się środkowo-zachodnią Wielką Brytanią, która rozpoczęła swoją przygodę z Ritchie Bros. 11 lat temu w naszym oddziale w Brisbane w Australii. Już od początku Laura wiedziała, że chce kontynuować karierę w sprzedaży.

„Praca w dziale sprzedaży i marketingu dała mi prawdziwy wgląd w biznes. Na tej podstawie przeszłam program szkoleniowy dla Managerów Terytorialnych, który dał mi podstawowe umiejętności, aby wyruszyć w drogę i rozpocząć budowanie relacji z klientami.”

Laura pomogła wielu klientom w Wielkiej Brytanii w sprzedaży maszyn i to z dużym sukcesem. Ostatnio zamknęła kontrakt na 10 masywnych dźwigów terenowych z wiodącą firmą zajmującą się wynajmem tych maszyn i podpisała kontrakt na cały pakiet sprzętu od przechodzącej na emeryturę firmy budowlanej.

Shirin Bazargan, Regionalny Kierownik Operacyjny Ritchie Bros. na Bliskim Wschodzie, przyczynia się do sukcesu firmy w znacznie inny sposób. Pochodzi z Dubaju z rodziny perskich kupców, a w jej żyłach płynie przedsiębiorczość. W maju 2021 roku Shirin dołączyła do Ritchie Bros. jako kierownik operacyjny biura, a niedawno awansowała do swojej obecnej roli.

Shirin kieruje zespołem operacyjnym, który zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami związanymi z aukcjami w Dubaju i placem ze sprzętem. Wraz ze swoim zespołem zajmuje się zapytaniami kupujących, sprzętem przyjeżdzającym i wyjeżdżającym z placu, importem, administracją, optymalizacją współpracy z klientem i wieloma innymi aspektami.

W międzynarodowej siedzibie Ritchie Bros. w Holandii, znajduje się zespół specjalistów ds. platformy Marketplace-E wraz z ich szefową projektu, Barbarą Boukal. Wykorzystując swoje umiejętności posługiwania się wieloma językami, Barbara skutecznie pomaga kupującym i sprzedającym na platformie w przeprowadzeniu satysfakcjonującej transakcji. Istotną funkcją jej roli jest prowadzenie i zarządzanie projektami oraz ścisła współpraca z zespołami wielofunkcyjnymi. Jej sekret sukcesu? Mówi, że jej zdolność do łączenia się z klientami.

„Myślę, że najważniejszą rzeczą w tej pracy jest budowanie relacji tak, aby klient czuł się komfortowo z dokonanym zakupem, aby czuł się osobą, a nie numerem.”

Przesuwając się dwa piętra w dół w tym samym biurowcu, można znaleźć zespół marketingu z Yasminą Emad Moustafą Morsy. Yasmina pochodzi z Egiptu. Przeprowadziła się do Holandii na studia i dołączyła do Ritchie Bros. w sierpniu 2022 roku. Jako ekspert ds. Marketingu Cyfrowego, prowadzi kampanie online, aby promować katalog maszyn Ritchie Bros. i budować popyt wśród kupujących z całego świata.

Dlaczego utalentowani ludzie wybierają Ritchie Bros.?

Pracownicy Ritchie Bros. są wielkim atutem firmy. Ale co im się podoba w Ritchie Bros. jako pracodawcy? Wszystkie cztery rozmówczynie miały wspólną odpowiedź – międzynarodowy charakter.

Dla Shirin jest to solidna kultura organizacyjna, która wspiera różnorodność. „Jeden zespół – który zaczyna się od jego ludzi, tworząc przyszłych liderów.”

To samo odnosi się do Barbary. Urodzona w Niemczech z czeskich rodziców i wychowana w Holandii, wciela się w międzynarodowego ducha Ritchie Bros. I właśnie to przyciągnęło ją do Ritchie Bros. „Uwielbiam przebywać w wielojęzycznym środowisku i pracować z ludźmi różnych narodowości. Nawet jeśli pracuję głównie z członkami zespołu i klientami z Europy, kultury wciąż są różne, a to stawia przede mną wyzwanie, by być bardziej otwartym.”

„To naprawdę jest globalna firma” – potwierdza Yasmina. „Wewnątrz firmy jest tak duża różnorodność kulturowa. Sprzyja to poczuciu przynależności wśród pracowników”. Yasmina nie była do końca pewna, czego się spodziewać, zanim dołączyła do firmy, która pomaga przedsiębiorstwom kupować, zarządzać i sprzedawać sprzęt ciężki. Ale od pierwszej chwili, gdy weszła do biura w Bredzie, wyczuła przyjazne środowisko, które sprawiło, że poczuła się częścią zespołu. 

„Kiedy po raz pierwszy dołączyłam do zespołu, spodziewałam się zobaczyć więcej mężczyzn, ale byłam zaskoczona, że większość z nich to kobiety. Nie tylko w marketingu, ale inspirujące jest też widzieć kobiety osiągające wielkie rzeczy i pełniące role przywódcze, w tym prezes naszej firmy. Dla mnie było to bardzo wzmacniające.”

Przemyślenia Laury, Shirin, Barbary i Yasminy

Europejski Komitet Maszyn Budowlanych twierdzi, że w tej branży stosunek mężczyzn do kobiet wynosi 85:15. Shirin uważa, że wynika to z narzuconych stereotypów. Mimo to, będąc częścią Ritchie Bros., sama nie napotkała żadnych wyzwań jako kobieta w tym sektorze. Wyjaśnia, że firma może być postrzegana jako ta zdominowana przez mężczyzn, ale podobnie jak ja, jest wiele kobiet napędzanych przez sukces w branżach operacyjnych.”

Jej rada dla innych ambitnych kobiet wstępujących do branży to nie czuć się onieśmielonym i wyjść poza swoją strefę komfortu. „Nigdy nie będziesz wiedziała, do czego jesteś zdolna, dopóki nie uwierzysz w siebie i nie nastawisz się na osiągnięcie głównego celu. Wtedy będziesz zaskoczona tym, co udało ci się osiągnąć!”

„Istnieje powszechne przekonanie, że ciężki sprzęt to „męska robota” i że kobiety mogą spotkać się ze stereotypami lub uprzedzeniami ze strony kolegów, klientów lub przełożonych. Jednak nie przekonałam się, że tak jest w tym przypadku. Firma Ritchie Bros. stworzyła integracyjne środowisko pracy, oferując programy szkoleniowe i ścieżki rozwoju” – dodaje Laura, radząc wszystkim zainteresowanym sprzętem ciężkim, aby szukali możliwości edukacyjnych, które stale rozwijają ich umiejętności.

„Nie ma znaczenia, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, jeśli ciężko pracujesz nad swoim rozwojem i masz pasję do branży, możesz stawić czoła wyzwaniom… Zachęcam każdego do wejścia w branżę sprzętu ciężkiego i mam nadzieję, że kobiety są inspirowane od podstaw tak, aby stereotypy branżowe nie przetrwały” – dodaje.

„Ponieważ branża staje się coraz bardziej zróżnicowana i coraz więcej kobiet przyjmuje ważne role, nikt nie powinien pozwolić, aby stereotypy ich powstrzymywały. Uznaj swoją wyjątkowość i pokaż inne doświadczenie. Jeśli nie jest to dla ciebie wyzwanie, to nie będzie to satysfakcjonujące” – podsumowuje Yasmina.

Cztery kobiety udzielające wywiadu odpowiadają na pytanie: Jaka jest Twoja ulubiona maszyna ciężka?

· Laura: „Spycharka, ponieważ jest koniem roboczym branży budowlanej. Zawsze lubię być na miejscu i widzieć, jak spycharka pracuje w środowisku, do którego została stworzona.” 
· Shirin: „Koparko-ładowarka, ponieważ jest to sprzęt do zastosowań 2 w 1, który jest dostarczany z różnym osprzętem, dzięki czemu jest niezwykle uniwersalny i ma dobrą wartość odsprzedaży.”
· Barbara: „Wozidło Volvo, ponieważ to sprzęt, którego sprzedałam najwięcej i kojarzyłam go z radosnymi uczuciami.”
· Yasmina: „Koparka hydrauliczna, ponieważ dostałam możliwość wejścia do jednej i było to niesamowite doświadczenie, dzięki któremu lepiej zrozumiałam nasz biznes.”
Powrót do góry