Korzyści wynikają z zakupu używanego ciągnika rolniczego

3 kwietnia, 2023| 4 minuty do przeczytania
używanego ciągnika rolniczego

Dla rolnika inwestycja w kolejny ciągnik jest ważną decyzją, która wpływa na jego wydajność. Czy powinieneś wybrać błyszczącą, nową maszynę, używany traktor z małym przebiegiem, czy bardziej doświadczonego weterana? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i budżetu.

Na potrzeby tego artykułu przeprowadziliśmy rozmowę z Andreasem Klassenem (Regionalny Kierownik Sprzedaży, Maszyny rolnicze, Region DACH) o tym, dlaczego wielu rolników i firm rolniczych decyduje się na zakup używanych ciągników rolniczych. Oto 6 korzyści wynikających z zakupu używanych ciągników rolniczych.

1. Oszczędność kosztów

Pierwszym oczywistym powodem, dla którego warto zdecydować się na używany ciągnik rolniczy – podobnie jak w przypadku każdej innej używanej maszyny rolniczej, samochodu ciężarowego lub osprzętu – jest niższa cena zakupu. Używany ciągnik rolniczy jest z reguły bardziej przystępny cenowo niż fabrycznie nowy, czasami nawet o połowę tańszy lub mniej.

Oczywiście, można zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Widziałem, że wielu naszych klientów przeznacza te środki na inne obszary działalności rolniczej. Może to być zakup innych urządzeń lub osprzętu, rozszerzenie ich produkcji roślinnej, inwestycja w lepsze magazyny lub zatrudnienie większej liczby pracowników.

2. Szybsza dostępność

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się przemyśle rolniczym posiadanie odpowiedniego sprzętu w chwili, gdy jest on potrzebny, może mieć ogromne znaczenie. Fabrycznie nowe ciągniki często mają długi czas dostawy ze względu na harmonogramy produkcji lub ograniczone zapasy. Jednak używane ciągniki można szybko nabyć na platformach sprzedażowych, aukcjach, u dealerów lub prywatnych sprzedawców. Może to być szczególnie korzystne w szczytowych okresach rolniczych, kiedy nie można sobie pozwolić na czekanie na nowy ciągnik.

Na naszych aukcjach i na platformie Marketplace-E mamy gotowy do użycia sprzęt rolniczy na sprzedaż. Wybór kupna używanych ciągników okazał się niezawodnym rozwiązaniem dla wielu naszych klientów. Po prostu znajdują to, czego potrzebują, sprawdzają, kupują, transportują i wykorzystują do pracy.

3. Amortyzacja

Wszystkie nowe maszyny, w tym ciągniki, z czasem tracą wartość. Amortyzacja jest stosunkowo duża w pierwszych latach posiadania w porównaniu z latami późniejszymi. Oznacza to, że używany ciągnik przeszedł już większość swojej amortyzacji.

Kiedy jest duży popyt na rynku, Twój sprzęt będzie utrzymywał swoją wartość, niezależnie od tego, czy planujesz go odsprzedać, czy nie. Jeśli dobrze zadbasz o ciągnik, będzie on lepszą inwestycją długoterminową. Zawsze możesz współpracować z Ritchie Bros., aby odsprzedać go na rynku i za uzyskane środki kupić następną maszynę.

4. Sprawdzone i przetestowane

Szybki postęp technologiczny jest zawsze zdradliwy, gdy odnawiasz swoją flotę. Nowe ciągniki często wyposażone są w zaawansowane technologie, takie jak systemy sterowane komputerowo, czujniki i telematyka. Może to powodować, że naprawy nowych ciągników są bardziej skomplikowane niż w przypadku starszych modeli. Może to również stanowić wyzwanie dla konserwacji, jeśli technicy obsługujący ciągniki są mniej zaznajomieni z najnowszymi technologiami.

Dobrze utrzymane ciągniki, które kupujesz z drugiej ręki, były już przez jakiś czas eksploatowane, co oznacza, że problemy lub wady produkcyjne zostały już prawdopodobnie zidentyfikowane i usunięte przez poprzedniego właściciela. Ciągnik został przetestowany w warunkach rzeczywistych i jest gotowy do sprostania Twoim potrzebom rolniczym.

5. Większy wybór

Decydując się na używany ciągnik, możesz wybierać spośród większej liczby marek i modeli. Pozwala to na znalezienie idealnego dopasowania do konkretnych potrzeb i preferencji, zamiast ograniczania się do najnowszych modeli na rynku. Ponadto starsze modele często mają potwierdzoną niezawodność i wydajność, co może być atrakcyjną cechą dla rolników poszukujących niezawodnego sprzętu.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma Ritchie Bros. sprzedała ponad 2,600 ciągników rolniczych w samej Europie. Istnieje prężnie działający rynek używanych ciągników, który obejmuje wiele marek, modeli i budżetów. Zawsze radzę klientom, aby założyli bezpłatne konto na naszej stronie internetowej i regularnie sprawdzali nasz katalog.

6. Tańsza konserwacja i naprawa

Tak, to kolejna potencjalna oszczędność kosztów. W zależności od modelu, wieku i stanu, ciągniki, które działają od kilku lat, często są wyposażone w bardziej wytrzymałe elementy mechaniczne. Może to szybko przełożyć się na niższe koszty konserwacji i naprawy.

Fabrycznie nowe ciągniki mogą nie wymagać natychmiastowej konserwacji, jednak często są one wyposażone w zaawansowaną technologię. Ich naprawa może być znacznie droższa. Dzięki kupnie używanego ciągnika można zaoszczędzić pieniądze na długoterminowej konserwacji i naprawach, zmniejszając ogólny koszt operacyjny.

Wnioski

Czy Twój następny ciągnik rolniczy będzie fabrycznie nowy czy używany? Oszczędność kosztów, niższa amortyzacja, wypróbowana i sprawdzona niezawodność, dostęp do szerszej gamy modeli i tańsza konserwacja to tylko niektóre z zalet płynących z zakupu używanego ciągnika rolniczego. Dokładnie rozważając swoje potrzeby i budżet, możesz podjąć świadomą decyzję, która będzie dobrze służyć Twojemu gospodarstwu przez wiele lat.

Jeśli zakochałeś się w pięknym ciągniku rolniczym z naszego katalogu, zapraszamy do obejrzenia go online, osobiście w naszej siedzibie lub do kontaktu z nami w celu uzyskania dalszych informacji!

Zespół rolniczy Ritchie Bros. na aukcji w Meppen (Niemcy)
Powrót do góry