Planujesz kupić używaną koparkę? Sprawdź nasze wskazówki

22 sierpnia, 2023| 5 minuty do przeczytania
Buying a used excavator

Zakup nowej koparki może być kosztowny, ale zakup używanej koparki, która nie nadaje się do określonego celu, może kosztować jeszcze więcej. Przy tak wielu dostępnych markach i modelach, jak wybrać najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb? W jaki sposób dokonać właściwej inspekcji, aby zapewnić sobie korzystny stosunek jakości do ceny? W tym artykule dzielimy się naszymi poradami i wskazówkami dotyczącymi zakupu używanej koparki. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Zakup używanej koparki: Kluczowe czynniki do rozważenia

1. Reputacja i niezawodność

Podobnie jak w przypadku zakupu używanego samochodu, reputacja i niezawodność są pierwszymi rzeczami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze marki koparki. Dlatego właśnie wcześniejsze zbadanie rynku jest jedną z najbardziej przydatnych wskazówek, których należy przestrzegać przy zakupie używanego sprzętu. Większość kupujących ma określone preferencje dotyczące marki, ale warto pójść o krok dalej. Przed zakupem maszyny należy rozważyć: czy poradzisz sobie z jej przyszłą konserwacją? czy będziesz w stanie znaleźć odpowiednie części w swoim regionie działania?

Poszukaj ocen, recenzji i opinii specjalistów z branży i klientów. Oceń wydajność i trwałość różnych marek. Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć!

2. Twoje intencje

Ocena obiektywnych cech maszyny to jedno, ale co z zakresem planowanych projektów? Zwrotność, głębokość kopania i udźwig są zawsze kluczowymi czynnikami, o których należy pamiętać!

Dwie rzeczy, o których zawsze należy pomyśleć przed zakupem koparki, to jej rozmiar i podwozie. Na przykład, potężna 20-tonowa koparka gąsienicowa byłaby bardziej odpowiednia do przenoszenia ciężkich materiałów, ale 14-tonowa koparka kołowa zapewniłaby większą mobilność i prędkość na drogach i chodnikach.

3. Cena i budżet

Aby upewnić się, że wydasz rozsądnie, ważne jest, aby ustalić budżet przed każdym zakupem i się go trzymać. Porównaj ceny koparek różnych marek w tym zakresie. Na aukcjach Ritchie Bros. i Marketplace-E można znaleźć szeroki wybór maszyn na każdą kieszeń (sprawdź 10 najlepszych maszyn sprzedanych w pierwszej połowie 2023 roku).

Podczas szacowania kosztów należy wziąć pod uwagę całkowity koszt inwestycji: konserwację, koszty operacyjne i części. Najczęściej wymieniane elementy to komponenty układu hydraulicznego, części podwozia, elementy elektryczne i części zużywające się, takie jak zęby łyżki i krawędzie tnące.

4. Funkcje bezpieczeństwa

W zależności od tego, gdzie i kto będzie obsługiwał koparkę, należy wziąć pod uwagę różne wymagania. Stabilność maszyny, maksymalna widoczność z kabiny i systemy to tylko niektóre z funkcji bezpieczeństwa, które prawdopodobnie warto porównać między różnymi markami. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

5. Konstrukcja i ergonomia

Komfort operatora ma ogromny wpływ na produktywność i ogólne zadowolenie z pracy. Dlatego też, wybierając markę, należy kierować się przede wszystkim komfortem. Takie cechy zwykle obejmują ergonomiczne kabiny, intuicyjne elementy sterujące i łatwy dostęp do punktów konserwacji.

Popularne marki koparek znane z dbałości o komfort operatorów to CAT i Komatsu. Te i wiele innych marek można zawsze znaleźć na aukcjach Ritchie Bros.

6. Funkcje technologiczne

Im nowszy model, tym bardziej zaawansowany technologicznie: systemy GPS, telematyka i rozwiązania w zakresie sterowania maszynami. Zaawansowana technologia może poprawić wydajność i skrócić czas przestojów, ale zawsze należy rozważyć, czy odpowiada ona Twoim potrzebom w danym momencie.

Decydując się na nowszą i bardziej zaawansowaną technologicznie koparkę, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: a) koszty utrzymania i b) posiadanie specjalistycznej wiedzy i wsparcia w obsłudze. Na aukcjach Ritchie Bros. można znaleźć szeroką gamę maszyn, od konwencjonalnych po bardziej zaawansowane technologicznie.

7. Prawo własności i dokumentacja:

Czy sprawdziłeś całą dokumentację? Czy maszyna posiada wyraźne prawo własności? A co z dokumentacją serwisową? Regularne raporty z inspekcji są wskaźnikami zadbanej maszyny. Na przykład, przy zakupie sprzętu na Marketplace-E, certyfikat stanu technicznego maszyny IronClad Assurance dowodzi, że jeden z naszych inspektorów osobiście sprawdził kluczowe systemy i komponenty. To, co widzisz w raporcie z inspekcji, jest dokładnie tym, co otrzymujesz.

Czy wiesz, że? Na aukcjach Ritchie Bros. możesz poprosić jednego z ekspertów firmy lub mechanika z zewnątrz o sprawdzenie sprzętu przed aukcją. 

Inspekcja używanej koparki: Na co zwrócić uwagę

Chociaż proces inspekcji może się różnić w zależności od marki, modelu i przeznaczenia koparki, istnieje ogólna zasada dotycząca tego, na co należy zwrócić uwagę podczas inspekcji:

a) Stan fizyczny

Oceń ogólny wygląd koparki. Poszukaj wszelkich oznak, które mogłyby wpłynąć na jej wydajność lub integralność strukturalną. Czy widoczne są wgniecenia lub pęknięcia? Jakieś ślady rdzy lub spawania? Jakieś wygięcia wysięgnika lub drążka? A co z ogólnym stanem kabiny?

b) Działanie

Wykonanie podstawowego testu działania przed zakupem jest zawsze przydatne. Przetestuj wszystkie elementy sterujące, przełączniki i joysticki, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Obserwuj wydajność i zwracaj uwagę na nietypowe dźwięki/wibracje.

c) Płyny i wycieki

Sprawdź poziom wszystkich płynów, takich jak olej silnikowy, płyn hydrauliczny i płyn chłodzący. Obecność wycieków hydraulicznych może wskazywać na wcześniejsze niewłaściwe użytkowanie.

d) Podwozie

Nie zapomnij sprawdzić elementów podwozia, które są najbardziej narażone na zużycie: gąsienic, rolek, kół zębatych i kół łańcuchowych. Im większe zużycie tych części, tym wyższe koszty konserwacji w przyszłości.

e) Osprzęt

Czy koparka jest dostarczana z dołączonymi częściami? Jeśli tak, nie zapomnij ich również sprawdzić. Na przykład, w większości przypadków koparki są dostarczane z łyżką. Zęby łyżki mają kluczowe znaczenie dla wydajnego kopania. Jeśli zauważysz stępione lub zaokrąglone krawędzie, możliwe, że łyżka wymaga wymiany

f) Wieniec obrotu

Obróć maszynę i sprawdź, czy nie ma luzów lub luźnych ruchów. Może to wskazywać na zużycie łożyska lub niewystarczające smarowanie. Ponadto należy zwracać uwagę na nietypowe dźwięki lub wibracje, które mogą oznaczać problemy z wieńcem obrotowym lub jego elementami nośnymi. Wieniec obrotu jest jednym z najdroższych elementów do wymiany lub naprawy.

Nie możesz dotrzeć na plac przed aukcją? Bez obaw, usługa Ritchie Bros. 360 View Equipment Inspections (Inspekcje sprzętu w 360 stopniach) jest już dostępna w Europie, aby pomóc Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję, nawet jeśli nie możesz odwiedzić nas osobiście. 

Jesteś gotowy do zakupu? Czas sprawdzić aktualną ofertę koparek Ritchie Bros.

Powrót do góry