Raport o nowych trendach rynkowych: wzrost sprzedaży minikoparek o 92%

13 lutego, 2023| 2 minuty do przeczytania
Ritchie Bros. Raport o trendach rynkowych

W ostatnich trzech miesiącach 2022 roku nastąpił znaczny wzrost liczby minikoparek sprzedawanych w Ritchie Bros. i wystawianych na Mascus. Dane przedstawione w raporcie Ritchie Bros. Used Equipment Market Trends pokazują wzrost o 92% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Najważniejsze informacje z najnowszego raportu o trendach na rynku europejskim (Q4 2022)
• Liczba minikoparek sprzedanych przez Ritchie Bros. w Europie prawie się podwoiła w ostatnim kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Liczba minikoparek wystawionych na sprzedaż na Mascus wzrosła o 48%.
• Średnia cena sprzedanych minikoparek wzrosła do 11.872 EUR.
• Włochy, Belgia i Francja nadal mają apetyt na minikoparki

Ritchie Bros.’ Market Trends Reports wykorzystuje obszerną bazę danych z danymi sprzętu z różnych formatów sprzedaży (aukcje Ritchie Bros., Marketplace-E, Mascus). Raport europejski ukazuje się raz na kwartał i jest dostępny bezpłatnie. Przyjrzyjmy się trzem kluczowym wnioskom z najnowszego raportu.

#1 Więcej używanych minikoparek na sprzedaż

Pod koniec 2022 roku na rynku pojawiło się znacznie więcej minikoparek, co zaobserwowano na aukcjach Mascus, Ritchie Bros. oraz Marketplace-E. Było to prawdopodobnie związane z odbudową po pandemii i tendencją w niektórych krajach europejskich do zastępowania koparko-ładowarek minikoparkami.

#2 Silny popyt prowadzi do wyższych cen

Podczas gdy mediana wieku minikoparek sprzedawanych w IV kwartale pozostała mniej więcej taka sama, mediana ceny w tej kategorii wzrosła o 17%. Kupujący płacili więcej za koparki, których potrzebowali. Do najbardziej poszukiwanych marek należały Kubota, Takeuchi, Yanmar i JCB. Raport Market Trends zwraca również uwagę na 16% wzrost średniej ceny koparek kołowych i 47% wzrost spycharek gąsienicowych, co jest prawdopodobnie związane z faktem, że maszyny sprzedawane w IV kwartale 2022 r. były średnio młodsze w porównaniu z tymi sprzedawanymi rok wcześniej.

#3 Sprzedaż ciągników rolniczych stabilna do 2022 roku

Po szczycie wolumenu w IV kwartale 2021 r. sprzedaż ciągników rolniczych w Europie znormalizowała się w całym 2022 r. Średnia cena ciągników rolniczych w IV kwartale wyniosła 17 808 EUR, co oznacza spadek o 9% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Kategorie sprzętu uwzględnione w najnowszym raporcie Trendy na rynku europejskim obejmują minikoparki, koparki kołowe, spycharki gąsienicowe i ciągniki rolnicze. Raport zapewnia wgląd w wymienione sprzęty, sprzedaż, starzenie się aktywów, wyniki cenowe, popularne marki i inne.

Chcesz poznać więcej spostrzeżeń rynkowych? Zapisz się i otrzymuj raport Ritchie Bros. o trendach rynkowych bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Powrót do góry