SPOTLIGHT: 6 kluczowych faktów na temat -uzywanych maszyn ciężkich JCB

8 grudnia, 2022| 5 minuty do przeczytania

Z małej brytyjskiej firmy rodzinnej stworzonej przez Josepha Cyrila Branforda w 1945 roku, JCB, która otrzymała swoją nazwę od inicjałów założyciela, stała się marką znaną na całym świecie. JCB nigdy nie przestało się rozwijać i wprowadzać innowacje do swojej oferty sprzętu ciężkiego. Marka jest szczególnie znana ze swoich koparko-ładowarek i teleskopowych wózków widłowych. W tym artykule przyjrzymy się trendom związanym ze sprzętem producentów oryginalnego wyposażenia OEM w kanałach sprzedaży Ritchie Bros. w ciągu ostatnich kilku lat.

1. Szczególnie silna pozycja w budownictwie oraz w branży podnośników

Firma JCB produkuje sprzęt dla wielu gałęzi przemysłu, co czyni ją bardzo wszechstronną marką. A ponieważ Ritchie Bros. sprzedaje wszelkiego rodzaju sprzęt, widzimy szeroki zakres sprzętu JCB przechodzącego przez nasze aukcje online, platformę transakcyjną Marketplace-E i strony internetowe z ogłoszeniami. Oczywiście wiele osób uwielbia przeszukiwać nasze katalogi w poszukiwaniu słynnych ciągników rolniczych JCB Fastrac. Jednak najczęściej sprzedawane są maszyny JCB z zakresu budownictwa oraz przeładunku materiałów. Łącznie te dwie kategorie stanowią ponad 97% wszystkich 4,300 sztuk sprzętu ciężkiego JCB sprzedanego w ciągu ostatnich 5 lat.

2. Używane maszyny JCB trudniejsze do znalezienia na rynku

Ritchie Bros. jest jednym z największych na świecie domów aukcyjnych używanego sprzętu ciężkiego. Całkowita ilość używanych maszyn JCB sprzedanych w Ritchie Bros. jest wysoka, jednak zauważyliśmy, że ilość sprzedanych w Europie maszyn zmniejszyła się w ostatnich latach. Na przykład w 2021 roku wolumen sprzedanych jednostek JCB spadł o 10,8%. Zjawisko to jest bardzo podobne do innych głównych marek, takich jak Volvo, które badaliśmy we wcześniejszym artykule na blogu. Wolumen niektórych kategorii sprzętu spadł jeszcze bardziej, na przykład ilość koparko-ładowarek spadła o 49% w 2021 roku.

Wolumen i mediana cen sprzętu JCB w Europie

3. Teleskopowe wózki widłowe JCB wiodą prym

Jak myślisz, jakich typów sprzętu JCB sprzedaliśmy najwięcej w Ritchie Bros.? Koparko-ładowarek? Prawie zgadłeś! Z pewnością są w pierwszej trójce, ale wiodącą kategorią maszyn sprzedawanych na aukcjach Ritchie Bros. w Europie są teleskopowe wózki widłowe, stanowiące nie mniej niż 43% wszystkich używanych maszyn JCB. Wiceliderem kategorii są koparko-ładowarki (12%), a następnie minikoparki (8%).

Zestaw maszyn JCB wystawionych na sprzedaż na aukcji Ritchie Bros. Maltby (Wielka Brytania)

4. Używany sprzęt JCB stał się nieco droższy

Według analizy danych z naszej strony, teleskopowe wózki widłowe JCB były jedną z najbardziej pożądanych kategorii sprzętu w 2021 roku. Poszukiwana marka stanowiła 32% wszystkich teleskopowych wózków widłowych sprzedanych na naszych europejskich aukcjach i platformie transakcyjnej. W ciągu ostatnich 5 lat sprzedano ponad 1,500 teleskopowych wózków widłowych JCB, a ich mediana ceny wzrosła o 23%.

Koparko-ładowarki to kolejna kategoria zdominowana przez markę JCB, stanowiąca 44% wszystkich jednostek sprzedanych w kanałach sprzedaży Ritchie Bros. w Europie. I znów, mediana ceny jednostek JCB wzrosła o 9%. Co ciekawe, mediana wieku koparko-ładowarek również wzrosła z 10 do 13 lat między 2017 a 2021 rokiem, co pokazuje, że ludzie są skłonni zapłacić więcej za wysokiej jakości maszyny od marek, które kochają i którym ufają.

JCB zajmuje trzecie miejsce wśród minikoparek, z 11% całego wolumenu tej kategorii sprzętu, po markach Yanmar i Kubota. Ponad 700 minikoparek JCB zostało sprzedanych w kanałach sprzedaży Ritchie Bros. w ciągu ostatnich 5 lat. W Europie wolumen minikoparek JCB zmniejszał się od 2017 roku, ale widzieliśmy odbicie w 2022 roku, podczas gdy mediana ceny wzrosła do 14% między 2020 a 2021 rokiem.

5. Silna preferencja marki w Wielkiej Brytanii

Jedną z mocnych stron Ritchie Bros. jest przyciąganie sprawdzonych nabywców z całego świata. To, skąd pochodzą nabywcy, zależy od wielu czynników, w tym marki, modelu, specyfikacji i odległości jaką musi przebyć maszyna. Niektóre kraje wydają się mieć silniejsze preferencje dotyczące marek niż inne. JCB ma silną reputację marki na całym świecie, ale jest jeden kraj, który się wyróżnia. Na naszych aukcjach i platformie transakcyjnej wiodącym krajem kupującym sprzęt JCB jest Wielka Brytania. Chociaż polscy i hiszpańscy nabywcy są tylko trochę w tyle.

6. Najdrożej sprzedany sprzęt marki JCB

Sprawdzając naszą platformę Marketplace-E i katalogi aukcji online znaleźliśmy najnowsze i najdroższe modele sprzętu JCB sprzedane w 2022 roku:

  • W lutym 2022 roku minikoparka JCB 48Z-1 z 2018 roku została sprzedana za 33,000 euro na naszej aukcji w Moerdijk w Holandii.
  • Wiosną z powodzeniem sprzedaliśmy koparko-ładowarkę JCB 3CX z 2016 roku za 57,776 euro na platformie Marketplace-E.  
  • Wreszcie, wracając do najliczniejszej kategorii sprzętu JCB, we wrześniu sprzedaliśmy JCB 5.5-21R Roto z 2019 roku na naszej aukcji internetowej w Maltby (Wielka Brytania) za 92,000 funtów szczęśliwemu polskiemu oferentowi.

Sprawdź platformę transakcyjną Marketplace-E i katalogi online Ritchie Bros., aby znaleźć swój następny używany sprzęt JCB.

CTA: Chcesz przeczytać więcej o naszej serii artykułów SPOTLIGHT? Sprawdź 5 kluczowych trendów dotyczących używanych maszyn ciężkich Volvo.

Dowiedz się więcej o firmie JCB i wszystkich jej niesamowitych nowych produktach, w tym o gamie maszyn z zerową emisją spalin, na stronie internetowej.

Powrót do góry