SPOTLIGHT: Ciągniki rolnicze mają o 30% więcej oferentów

25 maja, 2022| 5 minuty do przeczytania

Jeśli jest jakaś kategoria sprzętu, która chwyta ludzi za serce, to są to ciągniki rolnicze. Ich masywne opony, mocne silniki i wszechstronność. Wielu właścicieli ciągników traktuje swoje maszyny niemal jak członków rodziny i z czasem nawiązuje z nimi silną więź. W tym miesiącu artykuł SPOTLIGHT poświęcony jest tym wszechstronnym maszynom i najnowszym trendom, jakie obserwujemy w branży.

Ciągniki rolnicze są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale zawsze mają jedną wspólną cechę. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną siłę pociągową przy niewielkiej prędkości i są wyposażone w urządzenia do pchania lub ciągnięcia maszyn pomocniczych, takich jak prasy, opryskiwacze, siewniki, kosiarki i inne. W rolnictwie są one wykorzystywane do różnych celów, od orki i uprawy roli po bardziej zaawansowane technologicznie zastosowania, takie jak nowoczesne rolnictwo precyzyjne. W wielu krajach są one często wykorzystywane do prac budowlanych.

Zrównoważone i autonomiczne ciągniki rolnicze

Czy wiesz, że w latach 30 ubiegłego wieku niektóre traktory mogły pracować na różnych rodzajach paliwa? To imponujący wyczyn, biorąc pod uwagę dzisiejszy cel, jakim jest znalezienie alternatywy dla paliw kopalnych. Podobnie jak przemysł budowlany, producenci sprzętu rolniczego poszukują nowych, zrównoważonych sposobów zasilania swoich ciągników.

Na przykład, NEW HOLLAND opracował swój nowy model T6.180, aby zaoferować elastyczność paliwową z silnikiem o mocy 180 KM, który może być zasilany biometanem, a także sprężonym gazem ziemnym. Jest to strategiczne posunięcie, ponieważ przemysł biometanowy w Europie stale się rozwija i jest ważną inicjatywą wspieraną przez Komisję Europejską.

Firma JOHN DEERE wprowadziła nową elektryczną przekładnię bezstopniową (EVT) do swoich największych ciągników. Ta innowacja okazała się istotna w pokonywaniu ograniczeń związanych z przekładnią bezstopniową (popularnie zwaną IVT), szczególnie w przypadku większego sprzętu o wyższej mocy. Przekładnia EVT jest nie tylko cichsza niż IVT, ale można ją również wykorzystać do zapewnienia dodatkowej mocy osprzętu ciągnika w celu zwiększenia ogólnej wydajności i produkcji.

Gdyby tego było mało, zobaczymy co się dzieje z ciągnikami autonomicznymi. Marki takie jak JOHN DEERE nieustannie wprowadzają innowacje i wdrażają w swoich najnowszych modelach ciągników takie funkcje jak wizja komputerowa, sztuczna inteligencja i GPS, które umożliwiają autonomiczne sadzenie i zbieranie plonów na polu. Operatorzy mogą sterować sprzętem za pomocą swoich smartfonów. Ciągniki JOHN DEERE nowej generacji mają zostać wprowadzone na rynek pod koniec 2022 roku.

Rynek używanych ciągników rolniczych

Według CEMA, Europejskiego Stowarzyszenia Maszyn Rolniczych, w 2021 roku w Europie zarejestrowano prawie 230,000 ciągników, co stanowi 17% wzrost w stosunku do roku 2020. Jednak niedobory surowców i komponentów nadal mają wpływ na łańcuch dostaw, co powoduje długie terminy dostaw. Jak zatem firmy rolnicze radzą sobie z tym wyzwaniem? Na rynku sprzętu używanego ciągniki są bardzo poszukiwanymi maszynami – w rzeczywistości w firmie Ritchie Bros. jest to najczęściej poszukiwany rodzaj sprzętu. Kupujący poszukują najnowszych modeli, ciągników o niskim przebiegu, oferowanych przez popularne na rynku marki. Ale mogą to być nieuchwytne „okazy” w świecie używanego sprzętu, dlatego trzeba wiedzieć, gdzie je znaleźć.

Na Mascusie, naszej popularnej stronie z ofertami sprzętu, odnotowaliśmy 19% spadek liczby ciągników rolniczych wystawionych na sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem 2021. Najpopularniejszą marką wśród kupujących był JOHN DEERE, a największe zainteresowanie ciągnikami pochodziło od klientów ze Szwecji, Danii i Niemiec.

Na aukcjach Ritchie Bros. i platformie Marketplace odnotowaliśmy niewielki wzrost wolumenu sprzedaży. W ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaliśmy w Europie ponad 2,000 ciągników rolniczych, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu zarówno sprzedających, jak i kupujących korzystających z aukcji i naszej platformy internetowej do zawierania transakcji dotyczących sprzętu rolniczego. 

Najpopularniejsze marki sprzedawane w Europie

Gdy przyjrzymy się najpopularniejszym markom ciągników sprzedawanych w Ritchie Bros., zauważymy, że na pierwszym miejscu znajduje się JOHN DEERE, a tuż za nim FENDT i NEW HOLLAND. Te trzy marki stanowią prawie 50% wszystkich ciągników rolniczych sprzedawanych w Ritchie Bros. w Europie.

Więcej oferentów na ciągniki w latach 2021 i 2022

Podczas gdy popyt na używane ciągniki rolnicze stale rośnie, a ich ilość maleje, ciągniki nadal stanowią atrakcyjny przedmiot sprzedaży. Aukcje Ritchie Bros. i platforma Marketplace oferują duży wybór marek i modeli w kategorii ciągników. W 2021 roku odnotowaliśmy 30% wzrost liczby oferentów, średnio 64 oferentów na sprzedany sprzęt. Duża liczba oferentów na jeden ciągnik spowodowała większą konkurencję między oferentami. W ciągu ostatnich pięciu lat mediana ceny ciągników rolniczych sprzedawanych w Ritchie Bros. w Europie wzrosła o 31%.

Najciekawsze ciągniki rolnicze

Przyjrzyjmy się teraz niektórym z największych i najdroższych ciągników sprzedanych na naszych aukcjach i platformie internetowej. Nasi klienci pokochali ciągnik NEW HOLLAND T8.435 AC Smarttraxx, który sprzedaliśmy w listopadzie 2021 roku podczas naszej aukcji w Meppen w Niemczech za 108,000 euro. W tym samym roku, w grudniu, ciągnik FENDT 1050 Vario Profi Plus z 2018 roku otrzymał kilka ofert i został sprzedany za 242,500 euro. Wreszcie, dla fanów zielono-żółtej marki, JOHN DEERE 6250R z 2019 roku został sprzedany za 132,000 euro w marcu 2022 roku.

Podsumowanie

Mówi się, że rolnictwo jest podstawą innowacji. Branża ta już dawno temu zdała sobie sprawę, że musi wykazać się kreatywnością, aby utrzymać i poprawić wydajność, a jednocześnie przyczynić się do wdrożenia i utrzymania bardziej ekologicznych i czystszych relacji ze środowiskiem. Ciągniki rolnicze, jako główne narzędzia pracy rolnika, już teraz znajdują się na szczycie listy ulepszeń i innowacji. Do końca 2022 roku na rynku mają się pojawić ciągniki autonomiczne, które będą w stanie samodzielnie siać i zbierać plony z pól. Ciągniki napędzane biometanem są już na listach zamówień u producentów OEM.

Na dostawy nowego sprzętu nadal mają wpływ zakłócenia w łańcuchu dostaw, ale nabywcy mogą polegać na rynku używanego sprzętu rolniczego, na którym można znaleźć nowe modele ciągników o niskim przebiegu. Ale pamiętaj, że będziesz musiał być gotowy do konkurowania o nie, ponieważ popyt na te maszyny nie wykazuje oznak spowolnienia.

Powrót do góry