Najpopularniejsze artykuły
TOP 5 najgorętszych maszyn sprzedanych ostatnio na Marketplace-E

SPOTLIGHT: Ciągniki rolnicze mają o 30% więcej oferentów

Nowa funkcja w aplikacji mobilnej: Licytacja na Aukcjach Czasowych

Top 5 najdroższych maszyn sprzedanych zimą 2022

SPOTLIGHT: Niskoemisyjne ładowarki teleskopowe to przyszłość, a ich ceny wzrosły o 11%

SPOTLIGHT: KOPARKI KOMPAKTOWE W CENTRUM UWAGI

4 marca, 2022| 5 minuty do przeczytania

W ciągu ostatnich kilku dekad coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast, a obszary miejskie rozwijają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ten trend nie wydaje się zwalniać i ma bezpośredni wpływ na branżę sprzętu budowlanego. Od początku XXI wieku kompaktowy sprzęt budowlany (poniżej 6 ton) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wiodącą rolę odgrywają minikoparki, które stały się istotnym elementem wyposażenia dla wykonawców i wszelkiego rodzaju wypożyczalni sprzętu. W tym miesiącu w artykule SPOTLIGHT omawiamy najnowsze trendy i osiągnięcia w świecie popularnych mini i midikoparek.

Minikoparki na fali wznoszącej

Minikoparki są szeroko stosowane ze względu na ich możliwość pracy w ciasnych przestrzeniach przy niskich kosztach operacyjnych i wysokiej wydajności. Maszyny te doskonale nadają się do kształtowania krajobrazu, kopania rowów, precyzyjnych wykopów na terenach miejskich, a dzięki odpowiedniemu osprzętowi mogą być wykorzystywane do wyburzania wnętrz, przenoszenia materiałów i wielu innych zadań. Koparki kompaktowe, zwykle o masie od 1 do 5 ton, są prawdopodobnie najpopularniejsze wśród wszystkich koparek. Tylko w 2021 roku w Europie sprzedano około 75,000 tysięcy nowych minikoparek, z czego ponad 55% zostało zakupionych przez wypożyczalnie sprzętu.

Oprócz możliwości przenoszenia i manewrowania, właściciele nowoczesnych flot poszukują również maszyn o niskiej emisji spalin, które są niezawodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze. W pełni elektryczne koparki kompaktowe nie są już nowością. Niektóre miasta europejskie wprowadziły projekty budowlane o zerowej emisji spalin, dopuszczając do użytku na miejskich placach budowy wyłącznie elektryczne koparki kompaktowe.

Producenci OEM nadal wychodzą naprzeciw potrzebom rynku, wprowadzając nowe, imponujące modele minikoparek. W 2021 roku firma CAT wprowadził na rynek nową minikoparekę 305 CR, która zapewnia wzrost wydajności o prawie 9 procent w porównaniu z modelem z poprzedniego roku. Ta 5-tonowa koparka oferuje dużą moc, a jednocześnie jest na tyle kompaktowa, że może pracować w ciasnych miejscach. Kolejną ciekawą nowością jest w pełni elektryczna, cicha minikoparka EZ17E marki Wacker Neuson. Litowy akumulator w tej koparce wystarcza na cały dzień pracy i można go ładować z dowolnego źródła zasilania - także z domowego gniazdka. Nie zapomnijmy też o Volvo ECR50-F, niezawodnej maszynie typu „zero-tail-swing,” która ułatwia kopanie w pobliżu przeszkód bez ryzyka uszkodzenia maszyny. Jak mówi producent, jest to „wszechstronna maszyna do wynajęcia."

Dostępność koparek na rynku używanych maszyn

Koparki kompaktowe są popularnymi maszynami na rynku maszyn używanych i są stosunkowo łatwe do znalezienia. W ciągu ostatnich pięciu lat na europejskich aukcjach i na platformie internetowej firmy Ritchie Bros. sprzedano ponad 8,800 mini i midikoparek. Jednak dostępność mini (1-5 ton) i midi koparek (5-10 ton) spadła o 21% w 2021 roku. Odzwierciedla to fakt, że europejskie wypożyczalnie sprzętu, które regularnie sprzedają u nas używany sprzęt kompaktowy, miały bardzo wysokie wskaźniki wykorzystania i zatrzymały swoje koparki w 2021 roku zamiast kupować nowe modele.

Wolumen i mediana ceny mini (2-5 ton) i midi (5-10 ton) koparek sprzedanych w Europie

Na liście najczęściej sprzedawanych marek minikoparek kupowanych za pośrednictwem Ritchie Bros. w Europie dominują Kubota, Takeuchi i Bobcat. Jednak na kolejnych miejscach znajdują się popularne marki, tj. JCB, Caterpillar, Yanmar i Hitachi.

Liczba składanych ofert na jedną sprzedaną minikoparkę wzrosła o 17%

Pomimo spadku dostępności w 2021 roku minikoparki nadal cieszyły się dużym popytem i konkurencją wśród kupujących na naszych aukcjach i na platformie internetowej. Przeciętna minikoparka otrzymała aż 49 ofert - co stanowi wzrost o 17% - zanim została sprzedana oferentowi, który złożył najwyższą ofertę. Podobnie było z ceną, której mediana wyniosła 11,500 euro (patrz wykres powyżej). Co ciekawe, w 2021 roku koparki midi znacznie przewyższyły minikoparki, a mediana cen wzrosła o prawie 30%.

Do 2020 roku popyt był szczególnie duży w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Jednak od 2021 roku obserwujemy większy apetyt na minikoparki we Francji i Niemczech. W obu krajach realizowane są duże projekty infrastrukturalne i urbanistyczne, które mogą być katalizatorem wzrostu popytu na rynku sprzętu używanego.

Najlepsze midikoparki sprzedane w 2021 roku:

Oczekuje się, że kategorie mini i midikoparek - wraz z innymi kompaktowymi urządzeniami budowlanymi - będą się stale rozwijać w nadchodzących latach. Nowe maszyny będą wyposażone w silniki o niskiej emisji spalin lub silniki elektryczne, większą moc, inteligentniejszą technologię i innowacyjne usprawnienia operacyjne, które ułatwią pracę operatorowi i zwiększą zyski właściciela. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć niesamowite maszyny, które pojawią się na rynku w nadchodzących latach. A na rynku używanego sprzętu międzynarodowi nabywcy zawsze będą chętni do zakupu swoich ulubionych marek i modeli minikoparek.

Zarządzasz flotą minikoparek lub innego sprzętu? Być może zainteresują Cię następujące informacje:

Ritchie Bros. Asset Solutions

Internetowe, przyjazne dla urządzeń mobilnych oprogramowanie, które umożliwia śledzenie aktywów z wyceną rynkową w czasie rzeczywistym, korzystanie z usług inspekcji i wyceny oraz łatwe zarządzenie sprzętem i flotą ciężarówek za pomocą jednego kliknięcia. Dowiedz się więcej

Powrót do góry