SPOTLIGHT: Niskoemisyjne ładowarki teleskopowe to przyszłość, a ich ceny wzrosły o 11%

19 kwietnia, 2022| 6 minuty do przeczytania

Koparki kompaktowe, ładowarki o sterowaniu burtowym, wywrotki. Świat inwestuje w rozwój swoich miast, a urbanizacja spowodowała wzrost zapotrzebowania na kompaktowe, wszechstronne maszyny. W firmie Ritchie Bros. często obserwujemy wyraźne trendy w zakresie typów sprzętu, których ludzie poszukują, i kwot, jakie są skłonni za nie zapłacić. Wyniki wyszukiwania na stronach internetowych pokazują, że nasi klienci chętnie kupują sprzęt kompaktowy. Ładowarki teleskopowe zawsze cieszyły się popularnością, ale obecnie stanowią jedną z wiodących kategorii pod względem popytu wśród nabywców wszystkich typów maszyn. W tym artykule Spotlight przyglądamy się najnowszym trendom w zakresie tych wielofunkcyjnych maszyn.

Teleskopowe wózki widłowe są używane (i podziwiane) w wielu branżach, w tym w budownictwie, przeładunku materiałów, pracy na wysokościach i rolnictwie. Łącząc w sobie kilka umiejętności, takich jak podnoszenie ciężkich ładunków i uzyskiwanie dostępu do dachów lub innych wysoko położonych miejsc, teleskopowe wózki widłowe są wszechstronne i doskonale nadają się do wielu zadań. Dowodem na to jest wiele różnych osprzętów (łyżki, rotatory, wysięgniki, chwytaki), które są do nich dostępne. Są one produkowane przez wiele marek i stanowią jedną z najpopularniejszych maszyn do posiadania lub wynajmowania.

Ekscytujące innowacje w nowych ładowarkach teleskopowych

Ładowarki teleskopowe to jedna z tych kategorii sprzętu, w której regularnie pojawiają się ciekawe innowacje i unowocześnienia. Popularny producent Manitou wprowadził ostatnio na rynek dwa nowe ultrakompaktowe modele ładowarek teleskopowych do pracy w trudnych warunkach, ULM 412H i ULM 415H, napędzane silnikami Yanmar Stage 5 o udźwigu od 1250 kg do 1500 kg przy wysokości podnoszenia do 4,3 m. Maszyny te są niewiarygodnie małe i zwrotne, mają 1,49 m szerokości i 1,92 m wysokości.

Marka premium JLG ogłosiła trzy nowe modele obrotowe R1370, R1385 i R11100 – ten ostatni to ładowarka teleskopowa o największym zasięgu, jaką JLG kiedykolwiek wprowadziło na rynek. Firmie JLG udało się jeszcze bardziej udoskonalić już i tak wszechstronną maszynę, łącząc trzy możliwości w jednym urządzeniu: tradycyjną ładowarkę teleskopową, ruchomą podnoszoną platformę roboczą i dźwig terenowy.

Pojawiły się również interesujące nowości produktowe dla wypożyczalni sprzętu i użytkowników poszukujących bardziej ekologicznych opcji ładowarek teleskopowych. Kilka marek wprowadziło interesujące modele o niskiej emisji spalin, które mogą wykonywać swoją pracę. Na przykład firma JCB pokazała na targach COP26 w Glasgow (Szkocja) swój prototyp ładowarki teleskopowej napędzanej wodorem, której pierwsze dostawy spodziewane są pod koniec 2022 roku. Na początku tego roku producent Snorkel dostarczył cztery całkowicie elektryczne ładowarki teleskopowe SR626E do niemieckiej firmy Gerken zajmującej się wynajmem sprzętu. Model SR626E jest maszyną całkowicie bezemisyjną i cichą, a jego akumulator umożliwia ciągłą pracę nawet przez sześć godzin.

Rynek używanych ładowarek teleskopowych

Wysokie zapotrzebowanie i zakłócenia w łańcuchu dostaw nowego sprzętu sprawiły, że w 2021 roku właściciele ładowarek teleskopowych będą mniej skłonni do wymiany swoich maszyn. W Ritchie Bros. zaobserwowaliśmy spadek wolumenu, ponieważ mniej ładowarek teleskopowych było dostępnych na sprzedaż. W ciągu ostatnich pięciu lat firmy sprzedały na naszych aukcjach w Europie ponad 4800 ładowarek teleskopowych, z czego w 2021 roku sprzedanych zostało 750 sztuk, co oznacza spadek o 25% w porównaniu z rokiem 2020. Pomimo mniejszej dostępności, w 2021 roku rynek używanych ładowarek teleskopowych przeżywał boom, ponieważ więcej nabywców było zainteresowanych zakupem najnowszych modeli maszyn używanych.

Najpopularniejsze marki

Najpopularniejszymi markami ładowarek teleskopowych w Ritchie Bros. są JCB i MANITOU, które łącznie stanowią 68% wszystkich ładowarek teleskopowych sprzedawanych w Europie. Szczególnie modele JCB o zasięgu 12,5 metra lub większym były bardzo poszukiwanymi maszynami w 2021 roku. Inne popularne marki to MERLO, DIECI i CATERPILLAR.

Ilość ładowarek teleskopowych i mediana cen w Europie.
Mediana cen to cena znajdująca się pośrodku zbioru danych, w którym dokładnie połowa pozycji jest wyceniona mniej, a połowa więcej. Ceny mogą być wyższe lub niższe w zależności od indywidualnych specyfikacji i stanu.

Ładowarki teleskopowe są dłużej używane przed sprzedażą

Od 2019 roku firmy dłużej używają swoich ładowarek teleskopowych przed ich sprzedażą na aukcjach i platformach transakcyjnych Ritchie Bros. Od końca 2020 roku na naszych placach pojawiło się więcej starszych modeli. Do tego momentu mediana wieku nie przekraczała 10,5 roku, ale w 2021 roku mediana wieku sprzedanej ładowarki teleskopowej wzrosła do około 12 lat.

Ładowarki teleskopowe przyciągają o 35% więcej oferentóws

Nawet przy zmniejszonej ilości dostępnych ładowarek teleskopowych, aukcje i platformy transakcyjne Ritchie Bros. oferują jedne z największych na świecie ilości używanych ładowarek teleskopowych. Zainteresowanie kupujących gwałtownie wzrosło w latach 2020, 2021 i 2022. W 2021 roku średnia liczba oferentów na sprzedaną ładowarkę teleskopową wzrosła o 35%, a mediana ceny wzrosła o 11,3%.

Najważniejsze informacje o ładowarkach teleskopowych

Nieużywana ładowarka Manitou MRT2550 Privilege z 2019 roku została sprzedana w maju 2021 roku na naszej aukcji w Moerdijk (Holandia) za cenę 148,000 euro (124,215 funtów). Dla osób poszukujących ładowarki teleskopowej JCB, w listopadzie 2021 roku sprzedano jedną ładowarkę JCB 540-200 z 2017 roku za 64,340 euro (54,000 funtów). Ostatnio ładowarka teleskopowa MAGNI RTH5.35S-M/C z 2015 roku została sprzedana za 111,000 euro (93,161 funtów) na aukcji w Moerdijk (Holandia) w lutym 2022 roku.

Podsumowanie

W przypadku firm wynajmujących i innych użytkowników sprzętu, którzy będą musieli wymienić lub dokupić ładowarki teleskopowe w 2022 roku, coraz bardziej prawdopodobne jest to, że będą oni poszukiwać opcji zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Niezależnie od tego, czy zdecydują się na ładowarki w pełni elektryczne, wodorowe czy hybrydowe, większość producentów ma obecnie na rynku ciekawe, innowacyjne ładowarki teleskopowe. Dopóki jednak czas dostawy jest ograniczony, kierownicy ds. sprzętu mogą być zmuszeni do korzystania z rozwiązań tymczasowych, takich jak wynajem ładowarek teleskopowych lub zakup używanych maszyn o niskim zużyciu motogodzin. Jeśli mają do sprzedania starsze modele, szanse są na ich korzyść. Istnieje prężny rynek nabywców, którzy są skłonni zapłacić wysoką cenę za wysokiej jakości, dobrze utrzymany teleskopowy wózek widłowy.

Powrót do góry