SPOTLIGHT: Pięć kluczowych trendów dotyczących używanych maszyn budowlanych Volvo

7 września, 2022| 4 minuty do przeczytania

Od dziesięcioleci Volvo jest jednym z wiodących producentów w branży maszyn budowlanych. Oferując różnorodny sprzęt, od koparek kompaktowych po wozidła przegubowe, Volvo rozpoczęło swoją podróż w Szwecji dwa wieki temu. W tym nowym artykule przyglądamy się trendom tego producenta OEMdotyczącym sprzętu budowlanego w kanałach sprzedaży Ritchie Bros. w ostatnich latach.

1. Na rynku pojawiło się mniej używanych maszyn budowlanych Volvo

Ci, którzy znają Ritchie Bros. wiedzą, że sprzedajemy każdą markę sprzętu ciężkiego dla wszystkich rodzajów przemysłu, w tym budownictwa, górnictwa, rolnictwa i innych.W ciągu ostatnich 5 lat (2017-2021) zauważyliśmy spadek ilości sprzętu Volvo trafiającego na nasze europejskie aukcje i platformę transakcyjną. W ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaliśmy ponad 4,100 maszyn Volvo, z czego 86% to sprzęt budowlany. Szczególnie w 2021 r. dostępność używanych jednostek Volvo w Ritchie Bros. spadła o 20%, podobnie jak w przypadku innych marek.

2. Ładowarki kołowe Volvo wiodą prym

Chociaż Volvo oferuje szeroką gamę sprzętu budowlanego, to 3 kategorie sprzętu stanowią większość jednostek Volvo sprzedawanych przez Ritchie Bros. w Europie: ładowarki kołowe, koparki hydrauliczne i wozidła przegubowe. Te trzy razem stanowią nie mniej niż 58% całego wolumenu sprzętu Volvo sprzedanego za pośrednictwem kanałów Ritchie Bros. w latach 2017-2021. Ładowarki kołowe (22%) wiodą prym, a następnie wozidła przegubowe (18,5%) i koparki hydrauliczne (17,5%).

3. Używane maszyny Volvo zdrożały

Ładowarki kołowe Volvo nadal cieszyły się ogromną popularnością na naszych europejskich aukcjach i platformie transakcyjnej. Stanowią one 26% wszystkich sprzedanych przez nas ładowarek kołowych (ustępują jedynie ładowarkom kołowym marki CAT). W ciągu ostatnich 5 lat sprzedaliśmy ponad 930 ładowarek kołowych. W tym czasie mediana ceny używanej ładowarki kołowej Volvo wzrosła o 17%.

Wozidła przegubowe Volvo stanowią około 46% wszystkich wozideł przegubowych sprzedanych w Ritchie Bros. w Europie, co czyni Volvo wiodącą marką w tej kategorii. Podczas gdy wolumen pozostawał stosunkowo stały od 2018 r., co ciekawe, mediana ceny wozideł przegubowych Volvo zmniejszyła się w latach 2020-2021. Popyt nabywców na tę kategorię był znacznie niższy w 2021 r. podczas gdy mediana wieku wozideł przegubowych Volvo wzrosła w tym samym okresie z 12 do 15,5 lat.

Volvo A40D articulated dump trucks on sale at Ritchie Bros. Dubai auction

Gdy przyjrzymy się koparkom hydraulicznym, Volvo znajduje się w pierwszej trójce najczęściej sprzedawanych marek w tej kategorii sprzętu z wynikiem 15%, po marce Caterpillar (na pierwszym miejscu) i Hitachi (na drugim). W ciągu ostatnich 5 lat w kanałach sprzedaży Ritchie Bros. sprzedano ponad 680 jednostek Volvo. Liczba koparek Volvo wystawionych na sprzedaż w Ritchie Bros. osiągnęła szczyt w 2020 roku, a następnie w kolejnym roku spadła o 14,8%. Mediana ceny systematycznie rosła do ponad 14% w latach 2020-2021.

4. Hiszpania była krajem, w którym kupowano najwięcej używanego sprzętu Volvo

Nasze aukcje i platforma transakcyjna przyciągają nabywców z całego świata, którzy rywalizują o potrzebne im maszyny. Dokładny model, konfiguracja i stan często decydują o tym, który kupujący ostatecznie wylicytuje dany sprzęt. Ale gdy przyjrzymy się krajom, w których najczęściej kupuje się ładowarki kołowe, wozidła przegubowe i koparki hydrauliczne Volvo, to zawsze pojawia się ta sama trójka: Hiszpania, Holandia i Polska. Gratulujemy klientom z Polski!

5. Te maszyny Volvo uzyskały najwyższe ceny

Na naszych aukcjach i platformie Marketplace-E znaleźliśmy najnowsze i najdroższe modele sprzętu Volvo sprzedawane w latach 2021 i 2022:

  • W marcu 2021 r. koparka hydrauliczna Volvo ECR380EL z 2017 r. została sprzedana za 106,000 funtów (126,770 euro) na naszej aukcji w Maltby (Wielka Brytania).
  • W tym samym miesiącu z powodzeniem sprzedaliśmy ładowarkę kołową Volvo L180H z 2019 r. za 235,000 euro na naszej aukcji w Moerdijk (Holandia).
  • Wreszcie, Volvo A30G to dość popularne maszyny w Ritchie Bros. Na ostatniej aukcji w lipcu 2022 r. sprzedaliśmy A30G z 2017 r. za 160,000 euro szczęśliwemu oferentowi.  

Sprawdź marketplace i katalog Ritchie Bros., aby znaleźć swój następny sprzęt marki Volvo

Chcesz przeczytać więcej o naszej serii artykułów SPOTLIGHT? Dowiedz się, jak ograniczona podaż koparek kołowych podnosi ceny o 16%.

Powrót do góry