Usługi finansowe Ritchie Bros. Financial Services dotarły do Europy: Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

27 kwietnia, 2023| 6 minuty do przeczytania
Ritchie Bros. Financial Services

Po udanej 10-letniej działalności w Ameryce Północnej, usługi finansowe Ritchie Bros. Financial Services są teraz dostępne również dla wielu europejskich klientów Ritchie Bros. Po drugiej stronie Atlantyku usługa ta sfinansowała zakupy sprzętu o wartości ponad miliard dolarów. I to tylko w samym 2022 roku! Co czyni ją tak interesującą i czym różni się od innych opcji finansowania sprzętu? Na potrzeby tego artykułu rozmawialiśmy ze Stefanem i Joe, którzy kierują europejskim zespołem Ritchie Bros. Financial Services.

Poznaj nasz zespół

Stefan Van Beek

Stefan Van Beek dołączył do Ritchie Bros. pod koniec 2022 roku. Ma już długi staż pracy w finansowaniu sprzętu ciężkiego, w tym w Volvo Construction Equipment. Dziś Stefan jest menedżerem ds. rozwoju sprzedaży w RBFS. Pomaga firmom uzyskać finansowanie na zakup maszyn, ale także współpracuje z kredytodawcami i rozwija portfolio usług finansowych. Poza pracą lubi grać w golfa i spędzać czas z rodziną.

Joe Tomlinson

Joe Tomlinson jest liderem zespołu sprzedaży w Ritchie Bros. Financial Services. Jest w firmie od czterech lat i początkowo pracował w Ameryce Północnej. Pod koniec 2022 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby wraz ze Stefanem rozpocząć budowę europejskiego oddziału Ritchie Bros. Financial Services. Joe uwielbia Europę. A jako zapalony podróżnik stara się zaznaczyć jak najwięcej europejskich miast na swojej liście podróży!

Cześć Stefan i Joe! Czy możecie nam opowiedzieć o tym, jak wyglądało zakładanie RBFS w Europie?

Stefan: „Jasne. RBFS jest dobrze rozwiniętą usługą dla klientów Ritchie Bros. z siedzibą w Ameryce Północnej. W zeszłym roku za pośrednictwem RBFS sfinansowano zakupów sprzętu o wartości ponad miliarda dolarów. Europejscy klienci od pewnego czasu prosili o lepsze opcje finansowania sprzętu. Zarówno w firmie, jak i poza nią, pojawiły się pewne oczekiwania w tym zakresie. Oczywiście jest to bardzo ekscytujące, a uruchomienie RBFS w Europie było interesujące. Przedsiębiorstwa mogą mieć bardzo specyficzne sytuacje związane z finansowaniem sprzętu. Dla wielu z nich finansowanie jest skomplikowanym procesem, więc pomaganie im w tym jest satysfakcjonującym doświadczeniem.”

Joe: „Uruchomienie usługi w Europie było dla mnie super interesujące. Przyszedłem z moim północnoamerykańskim doświadczeniem. Jesteśmy tu teraz małym zespołem, ale staram się wnieść mentalność i naukę z naszego amerykańskiego oddziału i przełożyć je na europejskie firmy. Nauczyłem się, że choć istnieją podobieństwa, każdy region w Europie jest inny. Największą nauką jest to, że musimy być trochę jak kameleon. Uczymy się i dostosowujemy do środowiska naszych klientów.”

Czy możecie podsumować, czym zajmuje się Ritchie Bros. Financial Services? 

Stefan: „Umożliwiamy zakup sprzętu poprzez różne kanały Ritchie Bros., w tym aukcje, Marketplace-E i Mascus. Sprzęt musi spełniać kilka wymogów, takich jak cena minimalna. Załóżmy, że masz firmę z siedzibą w Polsce i chciałbyś kupić koparkę na naszej aukcji w Caorso we Włoszech. Uzyskanie finansowania zakupu jest łatwe, a my możemy pomóc Ci na poziomie lokalnym. Współpracujemy z lokalnymi partnerami finansowymi w całej Europie. Opcje finansowania są oparte na miejscu, w którym znajduje się klient.

„Obecnie nasz zasięg obejmuje siedem krajów: Niemcy, Holandia, Polska, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Francja. Ale w wielu przypadkach możemy ułatwić finansowanie firmom również z innych krajów. Na przykład wiele firm finansowych, które obsługują Niemcy, obsługuje również wnioski dla Szwajcarii i Austrii. My również to robimy, nawet jeśli nie koncentrujemy się specjalnie na Austrii, to jeśli klient pochodzi z Austrii, możemy mu pomóc. To samo dotyczy Czech i Słowacji.”

Wiele firm ma już banki, z którymi współpracuje. Dlaczego powinni rozważyć finansowanie sprzętu z RBFS?

Joe: „Szybkość i wygoda – to było motto, na którym usługi RBFS zostały pierwotnie założone w Ameryce Północnej. W ten sposób pracujemy. Rozumiemy, że nasi klienci są zajęci, więc staramy się być znacznie szybsi niż tradycyjne banki. Uzyskamy dla Ciebie zatwierdzenie i zaproponujemy najlepszą możliwą ofertę. Ponadto, staramy się uzyskać przedłużone warunki dla naszych klientów. Nawet w przypadku starszych aktywów, możemy zaoferować dłuższe terminy, dzięki czemu można zabezpieczyć finansowanie na dłuższy okres. Tradycyjne banki rzadko oferują szybkość i korzyści, które my oferujemy.”

Stefan: „Kolejną kwestią jest to, że możemy pomóc w finansowaniu zakupów aukcyjnych, podczas gdy zwykłe banki i firmy finansowe często nie mają polityki, która by to wspierała. RBFS ma umowy z partnerami finansowymi i kiedy wniosek pochodzi od nas, jest akceptowany. Inną bardzo użyteczną zaletą jest to, że nasze zatwierdzenie finansowe nie jest wyłącznie dla zakupów w Ritchie Bros. Możesz uzyskać finansowanie za naszym pośrednictwem i kupić maszyny gdziekolwiek chcesz: u lokalnego dealera, na platformach transakcyjnych takich jak Marketplace-E, na stronach z ogłoszeniami jak Mascus lub w każdym innym miejscu.”

Jakie są niektóre wyzwania związane z finansowaniem sprzętu i jak RBFS pomaga klientom je pokonać?

Joe: „Głównym wyzwaniem jest to, że żaden kraj nie jest taki sam. Nie ma jednej i uniwersalnej polityki, takiej samej w każdym regionie. Od Europy Południowej po Europę Wschodnią różnice są znaczące, zarówno w przepisach, jak i w sposobie ustalania współpracy. W Ameryce Północnej istnieją różnice między stanami, ale istnieją zasady i wytyczne, które obowiązują wszędzie. W Europie każdy region ma inne warunki i procesy.”

Stefan: „Finansowanie lokalne jest płynnym procesem. Ale proces komplikuje się, gdy maszyny pochodzą z różnych krajów z różnymi numerami rejestracyjnymi. A gdy maszyny pochodzą spoza UE, staje się to jeszcze bardziej skomplikowane. Myślimy i działamy z myślą o potrzebach klienta. Tego rodzaju złożoności są dokładnie tam, gdzie może wkroczyć doświadczenie Ritchie Bros.”

Czy możecie podać nam przykład klienta, który skorzystał z usługi finansowania RBFS i jak to pomogło mu w jego biznesie?

Stefan: „Ostatnio mieliśmy klienta z Polski, który wziął udział w paru aukcjach Ritchie Bros. w ciągu kilku tygodni. Kupił cztery maszyny na naszej aukcji w Moerdijk, jeden sprzęt na naszej aukcji w Maltby i pięć aktywów na naszej aukcji w St Aubin sur Gaillon. Wszystkie maszyny byłyby finansowane w Polsce, ponieważ tutaj znajduje się siedziba klienta i firmy finansującej. Kilka zakupionych przez niego aktywów pochodziło pierwotnie z Norwegii, która nie jest częścią UE. Polski nabywca musiał najpierw dokonać odprawy celnej i zaimportować aktywa do UE. W tej sytuacji uzyskanie finansowania w tradycyjnym lokalnym banku byłoby prawdopodobnie niemożliwe do zorganizowania. Ale przeszliśmy przez ten proces z naszym klientem i naszym kredytodawcą i się udało.”

Z dotychczasowych doświadczeń, czy jest coś, co zaskakuje ludzi, gdy poznają usługi RBFS?

Joe: „Dobre pytanie, oczywiście tak bywa. Gdy nasi klienci uzyskają zatwierdzenie z RBFS do finansowania, mają kredyt, który mogą wykorzystać wszędzie. Aukcje, Marketplace-E, Ironplanet, Mascus, dealerzy; mogą kupić nie tylko sprzęt używany, ale także zupełnie nowy. To jest właśnie ekscytujący aspekt tej usługi.”

Jaka jest Wasza ulubiona maszyna?

Joe: „Freightliner Cascadia. To był pierwszy sprzęt, który sfinansowałem z RBFS. Zawsze miło wspominam tę transakcję!”

Stefan: „Wozidło przegubowe – to nietypowa maszyna jak na Holandię. Pierwsza aukcja, w której uczestniczyłem w nowej roli, odbyła się w Moerdijk w Holandii. Na liście były dwie takie maszyny. Byłem bardzo podekscytowany.”

Sprawdzasz opcje finansowania sprzętu? Zajrzyj na stronę Ritchie Bros. Finance Services lub skontaktuj się z naszymi ekspertami pod adresem europe@rbfinance.com.

Powrót do góry