Oglądaj: Panel Inside Edge firmy Ritchie Bros. z udziałem ekspertów z branży budowlanej

11 lutego, 2022| 3 minuty do przeczytania

4 lutego nasz internetowy panel Inside Edge powrócił z ożywioną dyskusją na temat tajników branży budowlanej. Eksperci biorący udział w panelu omówili globalne trendy z roku 2021 oraz perspektywy rynku na rok 2022.

Do Matta Ackleya, Dyrektora Marketingu Ritchie Bros. i gospodarza panelu, dołączyli goście:

  • Chris Sleight, Dyrektor Zarządzający Off-Highway Research
  • Carl Gustaf Göransson, doświadczony lider w globalnej branży sprzętu budowlanego
  • Doug Rusch, Dyrektor Zarządzający Rouse Services

Rynki na całym świecie nadal odczuwają skutki pandemii Covid, ale zauważalny jest powracający optymizm. Po spadku sprzedaży sprzętu w 2020 roku spowodowanym Covid-19, rok 2021 powrócił na właściwe tory. A może był?

W 2021 roku wszyscy odczuli problemy z łańcuchem dostaw, problemy z wysyłką, ale to na tle tego, że rok 2021 prawie na pewno będzie rekordowy pod względem sprzedaży nowych maszyn budowlanych na całym świecie.

Chris Sleight, Off-Highway Research

Z badań przeprowadzonych przez Off-Highway wynika, że producenci oryginalnego wyposażenia OEM i dealerzy mogliby sprzedać o 10-20% więcej, gdyby tylko mieli maszyny w magazynie.

Zmiany w rodzajach sprzętu budowlanego

Ciekawym trendem, na który zwrócili uwagę nasi eksperci, jest wzrost popularności maszyn kompaktowych (szczególnie maszyn o masie do 6 ton), który utrzymuje się na stałym poziomie od kilku lat. Podczas gdy na popyt miały wpływ przede wszystkim rynki o ugruntowanej pozycji, takie jak Ameryka Północna i Europa, rynki wschodzące i firmy wynajmujące również zaczęły wykorzystywać te maszyny. Główną siłą napędową był boom w budownictwie mieszkaniowym na całym świecie, zwłaszcza w odpowiedzi na scenariusze pracy w domu przyjęte w czasie pandemii.

Trendy w kształtowaniu się cen sprzętu

Kolejnym wartym uwagi trendem były ceny, szczególnie w przypadku sprzedaży sprzętu używanego. W ciągu ostatnich kilku lat ceny wzrosły z powodu spowolnienia związanego z pandemią na początku 2020 roku i ponownego rozpoczęcia dużych projektów budowlanych w połowie 2020 roku i w 2021 roku, kiedy gospodarki zaczęły się odradzać.

Dowiedz się więcej o ostatnich trendach cenowych w Europie

W okresie Covid widzieliśmy, że firmy wynajmujące i dealerzy postarzali swoje floty. Oznaczało to, że na rynku sprzedawano starsze maszyny.

Motorem tego trendu była niemożność wymiany maszyn. Trzeba było z nich korzystać, jeśli jest się wykonawcą lub napędzać przychody z wynajmu, jeśli jest się firmą wynajmującą.

Doug Rusch, Rouse Services

Czego należy się spodziewać w 2022 roku

Oczekuje się, że firmy zajmujące się wynajmem sprzętu odnotują większe zainteresowanie na kilku głównych rynkach światowych. Niektóre firmy wahają się obecnie, czy wiązać swój kapitał z inwestycjami w nowe maszyny. Może nawet pojawić się preferencja pokoleniowa, ponieważ młodsi właściciele firm i wykonawcy będą bardziej zainteresowani wynajmem niż posiadaniem maszyn na własność.

Inne trendy, na które należy zwrócić uwagę w 2022 roku, to elektryfikacja sprzętu, zwłaszcza maszyn kompaktowych, digitalizacja i łączność sprzętu oraz to, czy ograniczenia w łańcuchu dostaw sprzętu zostaną złagodzone.

Odkryj więcej najważniejszych trendów na rok 2022

×
Powrót do góry